El Yazması Eserler

Vakfımız, Risale-i Nur ve Said Nursi hakkında yazılmış yüzlerce kitap ve akademik çalışmanın yanı sıra bir arşiv ve dokümantasyon merkezine de ev sahipliği yapıyor. Daha önce başka yerlerde ve zamanlarda sergilenen, evlerde saklanan Risale-i Nur Külliyatı’nın ilk nüshaları, Bediüzzaman Said Nursi’nin el yazısı mektupları artık sabit bir adreste, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı’nda ziyaret edilebiliyor.

Küçücük elişi kâğıtlarına Bediüzzaman’ın yazdığı 30. ve 31. Sözlerden parçalar, ilkokul öğrencileri için hazırlanmış deftere yazılmış Şuâlar, İşarat-ül İ’caz’ın at sırtında, savaş meydanında kaleme alınmış ilk nüshası bu eserlerden bazıları. Küçük kâğıt parçalarına Said Nursi tarafından yazılmış ve kaldığı cezaevinin camından talebelerine atılmış mektuplar…

Dönemin gazetelerinde Risaleler ve Bediüzzaman Said Nursi hakkında çıkan haberlerin de yer aldığı arşiv ve dökümantasyon birimimiz, akademisyenler ve Risale-i Nur okurları için her türlü kaynağa doğrudan ulaşma imkânı sağlıyor. Türkiye’de ve dünyada Risale-i Nur ve Bediüzzaman Said Nursi hakkında çıkan bütün yayınları (makale, kitap ve tezler) burada bir araya getirildi.

Aynı zamanda online kütüphane sistemimiz sayesinde araştırmacılar ve meraklıların işi de kolaylaşıyor. İsteyen herkes Risaleler ve Bediüzzaman Said Nursi ile ilgili her türlü kaynağa internet üzerinden ulaşma imkânı bulabiliyor. Kitap ve akademik araştırmalar tek tek tespit edilip okunuyor ve içeriği hakkında bilgiler dijital ortama geçiriliyor.

Vakfımızın arşiv ve dökümantasyon merkezi, hafta içi saat 11.00 – 17.00 arası herkese açıktır.

Daha fazla bilgi için lütfen bize ulaşınız.

Hafız Ali'nin evinin duvarına teneke içinde sakladığı ve yarım asır sonra tesadüfen bulunan el yazması nüsha.

Hafız Ali’nin evinin duvarına teneke içinde sakladığı ve yarım asır sonra bulunan el yazması nüsha

Bediüzzaman Said Nursi’nin has ve çilekeş talebelerinden Hafız Ali, Risale-i Nur’un toplatıldığı zamanlarda onları gelecek nesillere ulaştırmak için bir çözüm düşünür. Eşiyle birlikte yazdığı Risale-i Nur Külliyatı’nı teneke bir kutuya koyar ve evinin duvarına yerleştirir. “Bir gün gelecek ve elbet duvarlar yıkılacak. Eserler meydana çıkacak.” der ama bu sırrını Bediüzzaman Said Nursi dahil kimseye söylemez. Yarım asır sonra evi yenilemek isteyen torunu, duvarı yıkar ve teneke kutu içindeki Risaleleri bulur.