Hibe & Vasiyet

Efendimiz (SAV) zamanında çekirdekleri atılan “Vakıf” kültürü dünyada ilk kez bizim kültürümüzde İslamiyet’le kristalleşmeye ve oluşmaya başlamıştır. Hz. Ebubekir (RA)’ın hurma bahçelerini vakfettiğini biliyoruz. Yine Osmanlı’da çok değişik maksatlı vakıflar kurulmuş. Öyle ki göçmen kuşlar için kurulmuş vakıflar kol ve kanadı kırılmış kuşların bakım ve korumasını yaparlarmış.

Dinimizde, tarihimizde ve kültürümüzde çok büyük öneme sahip olan “Çok kazan, az harca; fakat çok tasadduk et.’’ anlayışının pratiğe dökülmesindeki en güzel örneklerden birisidir hibe ve bağışlar. Böylelikle bu dünyadan ayrıldıktan sonra da hayır kapılarımızın kapanmamasına bir vesiledir hibe ve bağışlar.

Gayesi, “Milli, ahlaki, dini ve tarihi esaslara bağlı kalarak ilmin ve ilmi çalışmanın yaygınlaşmasını, fertlerin bu esaslara göre yetişip şahsiyet kazanmasını sağlamak” olan İstanbul İlim ve Kültür Vakfı da yapacağınız bağışları kabul etmektedir.

İstanbul İlim ve Kültür Vakfı’na aşağıdaki bağış yollarından istediğiniz herhangi birisiyle bağış veya hibe yapabilirsiniz:

  • Nakit olarak hesap numaralarımıza havale yapabilirsiniz. (Şartlı veya şartsız)
  • Her dönem başında veya yıl içerisinde istediğiniz bir zamanda öğrencilere burs verebilirsiniz.
  • Çek veya senet yolu ile bağış yapabilirsiniz.
  • Kredi kartı talimatı vererek her ay düzenli olarak bağış yapabilirsiniz. (Belirttiğiniz miktar istediğiniz tarihler arasında her ay vakfımız tarafından otomatik tahsil edilir.)
  • İster şartsız, ister intifa hakkı sizde kalmak şartı ile Gayrimenkul bağışlayabilirsiniz.
  • Vakfa yapmak istediğiniz bağışları vasiyet edebilirsiniz.

Vakfımız çalışmalarını daha iyi ve ileri noktalara götürebilmek için desteğinize ihtiyaç duymaktadır.
Lütfen daha detaylı bilgi ve yardım için +90 212 527 81 81 – 82 – 83 nolu telefonlarda bize ulaşınız.