KİRAZLI MESCİD 46 NUMARA YENİDEN MEDRESE OLUYOR

01.03.2019


Risale-i Nur’un İstanbuldaki ilk medresesi sayılan, Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin de “Benim Medrsem” dediği Süleymaniye Kirazlı Mescid sokağı 46 numara, yeniden medrese olarak hizmet edecek inşallah. 

 

1954 yılında medrese olarak tutulan İSTANBUL, Süleymaniye Kirazlımescid sokak 46 numarada ilk kalan Nur talebeleri Merhum Mehmet Emin Birinci, Merhum Ahmet Aytimur, Merhum Hakkı Yavuztürk ve Mehmet Fırıncı ağabeylerdi. Türkiye’nin her yerinden gelen Nur talebelerinin uğrak yeri olan Medrese yıllarca hizmet etmiş, çok sayıda Kur’an ve Nur talebesinin yetişmesine vesile olmuştu.

Üstad Bediüzzaman’ın vefatından sonra da 1960’ların başında Merhum Zübeyir Gündüzalp ağabey burada kalmaya başlamış vefatı olan 2 Nisan 1971’e kadar bu medrese de kalmıştı. Duvarda 1960’lı yıllarda Refet Kavukçu ağabey tarafından yapılan vecize yazılı tablo halen muhafaza edilmiş durumda.

 

Açıldığı günden itibaren Cuma günleri Nur derslerinin yapıldığı medrese  1990’lı yıllara kadar medrese olarak kullanılmış, daha sonra bir müddet el değiştirmişti. inşallah 8 Mart 2019 Cuma günü yeniden Risale-i Nur derslerinin yapılacağı bir medrese olarak açılacak.