Mütevelli Heyeti

Mehmed Nuri Güleç (Mütevelli Heyeti Başkanı)

1931 Bursa, İnegöl doğumlu olan Güleç, uzun yıllar gazetecilik ve yazarlık yapmıştır. İstanbul İlim ve Kültür Vakfı kurucuları arasında bulunan Güleç halen vakfın başkanlığı görevini yürütmektedir.

 

Said Yüce (Başkan Vekili)

28 Ocak 1963’te Amasya Merzifon’da doğdu. Baba adı Ahmed İlhan, anne adı Hayriye’dir.İlahiyatçı, Gazeteci-Yazar; Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitede tamamladı.

Çeşitli gazetelerde 1985-1993 yılları arasında siyaset, dış politika ve parlamento muhabirliği yaptıktan sonra Ankara temsilciliği ve köşe yazarlığı görevlerinde bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Çevre Bakanlığı, Devlet Bakanlığı, TBMM ve AK PARTİ Genel Merkezinde bazı görevlerde bulundu. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yönetim kurulu üyelikleri, muhtelif konularda yayınlanmış eserleri bulunmaktadır.

25. dönem Amasya,  26. dönem Isparta Ak Parti Milletvekilliği yaptı. İnsan hakları ve çevre komisyonu üyeliklerinde bulundu.

İyi düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Yüce, evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

Asım Taktak (Muhasip)

1965 Bolvadin’de doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldu. Halen Bahariye Mensucat Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

 

Av. Orhan Gülgün (Veznedar)

1964 yılında Bursa’da doğdu. İlk, orta, lise tahsilini Bursa’da tamamladıktan sonra 1981-1982 yıllarında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine kaydoldu.

1987 yılında Fakülteden mezun olmasını müteakip, bir yıla yakın İngiltere’de lisan eğitimi için bulundu. 1990 yılından beri serbest Avukat olarak çalışmaktadır. 2009-2014 yılları arasında Ak Parti İstanbul İl Genel Meclis Üyesi ve İl Encümen Üyesi olarak görev yapmıştır.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında mütevelli ve icra heyeti üyesi olarak görev yapmaktadır. Evli ve iki kız çocuğu babasıdır.

 

Orhan Canpolat (Sekreter)

 

Şeref Yıldız (Üye)

1941 yılında Türk örf ve geleneklerine bağlı, muhafazakar bir ailenin 8 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi.

Daha o yıllarda ticaretle uğraşan babası merhum Sultan Yıldız Karadeniz bölgesinde (Rize) sevilen, sayılan, hayırsever ve dürüst bir ticaret adamı olarak üç oğluna da ticari yaşamda uzun yıllar öğretmen ve rehber oldu.

İş yaşamlarının bir bölümünü 1954 yılında İstanbul’a taşımak suretiyle büyük bir emek, büyük bir özveri ve dürüstlük içersinde ticarette etik açısından çok önemli bir çalışma sergilediler. Bütün yaşamında olduğu gibi ticari ahlakı da düstur edinen Şeref YILDIZ, Merhum Ağabeyi Selahattin YILDIZ’la birlikte kozmetik, temizlik, gıda, plastik, makine otomasyon, sanayi-inşaat ve mobilya alanlarında ülke sanayisine çok büyük hizmetlerde bulunmuş ve bu yatırımları ülke insanına, ülke gençliğinin hizmetine ve eğitimine gururla sunmuş olup kendi alanında, Tibet Üretim Tesislerini kurarak binlerce insana iş imkanı sağlamıştır.

Evli ve 4 çocuk babası olan Şeref YILDIZ; İstanbul İlim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyet Üyeliği’nin yanı sıra “Hayatımı insanlığa adadım” sloganıyla “Daha çok insana hizmet etmek, daha çok insana iş ve aş temin etmek isteğimdir” sözüyle ağabeyi Selahattin YILDIZ’la birlikte kurduğu Sultanlar Eğitim ve Kültür Vakfı’yla hizmetlerinin daha da ileri yayılmasını sağlamışlardır.

İlköğretim okulu yaparak Milli Eğitim Bakanlığı’na, dini tesis yaparak Diyanet İşleri Başkanlığı’na devretmişlerdir. Çalışma hayatının en önemli amacı; sanayi ve ticarette kazandıklarını eğitime yönlendirerek, ülkenin muasır medeniyetteki yerini almasını temin edecek, din ve vicdan özgürlüğüne sahip ahlaklı gençlerin yetişmesini sağlamak ve eğitim sektörüne hizmet vermektir.

 

Prof. Dr. Faris Kaya (Üye)

1953 yılında Erzurum’da doğdu. 1976’da Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Makine Mühendisi olarak mezun olmuş, akabinde Türkiye Cumhuriyeti devlet bursunu kazanıp İngiltere’ye yine makine mühendisliği bölümünde doktorasını yapmak üzere gönderilmiştir.

Mekanik Vibrasyon konusundaki doktorasını bitirdikten sonra 1981 yılında Türkiye’ye geri döndü. Konusunda birçok akademik dergide çalışmaları yayımlanmıştır.

Ayrıca, Fas, Cezayir, Mısır, Ürdün, Yemen, Malezya, Endonezya, Filipinler, Almanya, ABD ve Avustralya gibi ülkelerin saygın üniversiteleri tarafından Nursi üzerine organize edilen 60’tan fazla konferansın düzenlenmesinde İİKV ile ortaklaşa çalışmalarda görev almıştır.

 

Av. Mustafa Tuncel (Üye)

Denizli’nin Tavas ilçesinde 1949 yılında dünyaya geldi. İlk ve orta öğretimini Tavas’ta yaptı. Denizli Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi.

Üniversiteden 1973 tarihinde mezun oldu. Mezuniyet sonrasında lisans ve lisansüstü çalışmalar yaptı. 1975’de avukat oldu. Halen serbest avukatlık yapan Safa Mürsel bir dönem Yeni Nesil Gazetesi Başyazarlığını da yürüttü.

Günlük gazete ve bazı dergilerde birçok makaleler yazdı.

 

Kenan Demirtaş (Üye)

İlahiyatçı-Yazar olan Kenan Demirtaş 1956 yılında Düzce’nin Arabacı köyünde dünyaya geldi. Medine İslâm Üniversitesi, Din Metodolojileri ve Dâvâ Fakültesini bitirdi. Medine-i Münevvere’de dört çocuğu dünyaya geldi.

1987-93 yıllarında Mısır’a gazeteci olarak gitti. Aynı dönemde Kahire Sözler Publications yayınevinin kuruluşu ve Arap dünyasına yönelik yayıncılık faaliyetlerinde bulundu.

90’lı yıllardan sonra “Terimli, Lügatli, Kaynaklı, İndeksli Risale-i Nur Külliyatı” gibi çeşitli çalışmalar koordine etti ve Risale-i Nur’da Geçen Âyet ve Hadis Mealleri, Risale-i Nur’da Geçen Terimler ve Kavramlar Sözlüğü, Büyük Cevşen tercümesi gibi eserleri bulunmaktadır. Şu anda Arapça Akademik “El-Nur” dergisinin imtiyaz sahibi ve sorumlu müdürüdür ve Moral FM’de Tefsir Saati programı yapmaktadır.

 

Ömer Güzeldemirci (Üye)


Mustafa Çalışan (Üye)

1956’da doğdu. Liseyi Merzifon’da, üniversiteyi Ankara Gazi Üniversitesi İşletme bölümünde ikmal etti. İstanbul Üniversitesi’nde İktisat master’i yaptı.

Kamu ve özel kuruluşlarda yöneticilik yaptı. İBB meclis üyeliği ve danışmanlık yaptı. Çeşitli gazete ve dergilerde makale yazdı. Radyo-Tv programları yaptı. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda eğitim seminerleri veriyor. Sürekli Sarı Basın Kartı hamili olup basın-yayın çalışmaları devam ediyor. Halen bir devlet akademisinde/meslek yüksek okulunda öğretim görevlisidir. “Asrı Güzelleştiren Adam Bediüzzaman”, “Zamanla Yarışanlar”, “Mukaddes Yolculuk” isimli kitap çalışmaları yayınlandı. Evli, iki çocuk iki torun sahibi.