Ukrayna Din Araştırmaları Topluluğu İİKV’de

Ukrayna'dan 'İslam Çalışmaları' konulu bir akademik ziyaret için İstanbul İlim ve Kültür Vakfı'na gelen on bir akademisyen, 25 Eylül - 2 Ekim tarihleri arasında düzenlenen seminer programına katıldılar.

02.10.2018


Ukrayna'dan 'İslam Çalışmaları' konulu bir akademik ziyaret için İstanbul İlim ve Kültür Vakfı'na gelen on bir akademisyen, 25 Eylül - 2 Ekim tarihleri arasında düzenlenen seminer programına katıldılar.

 

Ukrayna Din Araştırma Topluluğu'nun yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde 'İslam Çalışmaları' konusu ile İslamiyeti tanımak için  İİKV'ye gelen akademisyenler, bir hafta boyunca Prof. Dr. İsmail Latif Hacınebioğlu, İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, Prof. Dr. Süleyman Derin ve Prof. Dr. Alparslan Açıkgenç gibi alanında uzman değerli hocalardan İslam Felsefesi, Osmanlı Döneminde İslami Eğitim, İslam’da Tasavvufu Anlama, İslamda Bilgi Kavramı gibi konular hakkında düzenlenen seminer programlarına katılarak bilgi sahibi oldular.

Sadece seminerler ile sınırlı kalmayan programda akademisyenler, ayrıca müslüman kimliğini ve yaşantısını tanımak amacıyla da İstanbul'un Sultanahmet Camii, Eyüpsultan Camii, Süleymaniye Camii ve Mihrimah Sultan Camii gibi meşhur camiilerini ziyaret edip, manevi atmosferlerini de bizzat tecrübe etme imkanı buldular.

Bir haftanın sonunda seminer programının değerlendirilmesi ve sertifikaların katılımcılara takdim edilmesi için yapılan toplantıda akademisyenler çeşitli fikir ve düşüncelerini beyan edip bir haftalık gözlemlerini aktardılar.

Katılımcılardan Din Araştırmaları Topluluğu'nun başkanı Ruslan Halikov, bu ziyaretin özellikle insanlarla iletişim kurmak için çok faydalı olduğunu ve sadece teorik değil aynı zamanda pratik bilgiler de edindiklerini belirterek; İİKV İcra Kurulu Başkanı Said Yüce'ye ve diğer hocalara çok teşekkür etti. Ayrıca Ruslan Halikov, İİKV ile Ukrayna'da Nisan ayında gerçekleştirdikleri toplantıları hatırlatarak  "Daha önce  Kiev’deki Ulusal Park'ta ve sonrasında Dragamonov Üniversitesi'nde yaptığımız görüşmeler burada meyve buldu" dedi.

Ruslan Halikov, bundan sonra ortak çalışmalar içinde Üstad Bediüzzaman'ın Tarihçe-i Hayatı’nın Ukraynaca'ya tercüme edilmesi konusunda çalışmalar yapmak istediklerini ve aynı zamanda 'Risale-i Nur'da şer meselesinin işlenmesi' ile ilgili bir kitabın da, Ukrayna diline tercüme edilmesi konusunda çalışmak istediklerini ifade etti. Bunun dışında önümüzdeki Nisan ayında Kiev’de bir 'İslami Çalışmalar Çalıştayı' yapmak istediklerini belirten Halikov, bu çalıştay için de vakıftan katılımcılar talep ettiklerini belirtti.

Yine katılımcılardan Dr. Anna Maria, Üstad Bediüzzaman hakkında daha fazla bilgi almak istediklerini söyleyince Vakıf İcra Kurulu Başkanı Said Yüce, kendisine bizzat Said Nursi'yi anlattı. Konuşmasına Üstad'ın telif etmiş olduğu eserlerin Ukraynaca tercümelerinden her bir katılımcıya hediye etmek üzere hazırladıklarını, bu eserleri okumalarını ve daha sonra kendileri ile iletişim halinde olacaklarını izah ederek noktaladı.

Topluluğun başkan yardımcısı Dr. Oleg ise, bu kitapların okunması için döndükleri zaman Kiev’de bir seminer grubu oluşturacaklarını ve okudukları kitapları kendi aralarında devrederek farklı kitapların da okunmasını sağlayacaklarını belirterek, İİKV'ye misafirperverlikleri ve hediye edilen kitaplar için çok teşekkür etti.

Programın değerlendirilmesi ve gelecekte yapılabilecek ortak projeler için görüşmeler sonrasında, toplantı İİKV İcra Kurulu Başkanı Said Yüce'nin katılımcılara sertifika ve hediyelerini takdim etmesi ile son buldu.