Endonezya ve Bangladeşli Alimlerin Risale-i Nur sevgisi "İnsan, Toplum ve Din" Konferansında Buluştu

22.10.2018


İstanbul İlim ve Kültür Vakfı’nın İstanbul Vefa Merkezinde düzenlediği ”Risale-i Nur Perspektifinden İnsan, Toplum ve Din”  adlı uluslararası konferansın kapanış programı  gerçekleşti. Bangladeş’teki üç üniversiteden katılan ve tebliğlerini sunan Bangladeşli bilim adamlarına İİKV Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmed Nuri Güleç(Fırıncı Ağabey)'in, İİKV İcra Kurulu Başkanı Said Yüce’nin ve dinleyici olarak katılan çok sayıda gönüllülerin iştirakiyle katılım sertifikaları merasimle verildi. 
Aynı merasimde, yine 15 -24 Ekim tarihleri arasında “Risale-i Nur Eğitimi" almak için İİKV’ye gelen Bangladeş’ten 17 ve Endonezya’dan 10 ilim ehline katılım sertifikaları takdim edildi.Merasime Vakfın İcra Kurul Başkanı Said Yüce’nin açılış konuşması ile başlandı. Said Yüce konuşmasında “Bangladeş ve Endonezya’dan gelen değerli hocalarımızı ve misafirlerimizi ağırlamaktan şeref duyduklarını; onlardan çok değerli değerlendirmeler dinlediklerini ve bildiklerini onlarla paylaştıklarını ve böylece İslam kardeşliğinin bir gereği olan 'ilahi şura' emrini ifa ettiklerini” dile getirdi. Konuşmasının devamında şu sözleri söyledi:
“Malumunuz dünya, insanlık ve Müslümanlar birçok maddi ve manevi problemle karşı karşıyadır. Kur’an-ı Kerim'in ve âlemlere rahmet olarak gönderilen rehberimiz Hz. Muhammed (a.s.m.)’ın evrensel mesajlarını ve çarelerini günümüzün ihtiyacına uygun biçimde insanlığa sunmak en büyük vazifemizdir." dedi ve Bediüzzaman’ın metod ve fikirlerinin gayesini şu sözlerle anlattı:
"Bediüzzaman Said Nursi’nin bu vazifeyi en güzel bir metodla ve fikirlerle yaptığına inanıyoruz. O insanlığın barış ve huzur içinde birlikte yaşaması ve ehl-i imanın hem dünya hem ebedi hayatının kurtuluşu için “tahkiki imanı,” “manay-ı harfi ile bakmayı,” “Allah’ın rızasını kazanmayı,” “manevî cihadı,” “müsbet hareketi,” “uhuvvet, muhabbet ve ittifakı” vb. çareleri Kur’an’ın eczanesinden sunmaktadır." diyen Said Yüce, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı'nda bu ölçüde yaptıkları faaliyetleri 
" İşte Bediüzzaman Said Nursi’nin (r.a)  fikirlerini ve Risale-i Nur eserlerini insanlığa anlatmak amacıyla, vakfımız ülke içinde ve dışında akademik ve eğitim faaliyetleri yürütmektedir." sözleriyle açıkladı ve devam etti:
"Bu çerçevede Bangladeş’te Şubat 2018’de, Dakka Üniversitesi’nin, Bangladeş Diyanet İşleri Başkanlığı'nın , Hz. Muhammed (a.s.m.) Enstitüsü'nün ve diğer çeşitli kuruluşların değerli destek ve katkılarıyla ve Endonezya’da çok sayıda sempozyum, konferans, seminer ve toplantılar düzenledik" dedi. Said Yüce
"Şimdi de bu iki kardeş İslam ülkesinden hocalarımız ve kardeşlerimiz vakfımızın çağrısına uyarak değerli çalışmalarıyla programa iştirak ettiler. Biz de sahip olduğumuz ama insanlığın ortak hazinesi olan bu eserleri anlatmak ve paylaşmak için bu ortak çalışmayı icra ettik.” sözleriyle konferansı düzenleme amaçlarını tekrar vurguladı ve ardından misafirleri ve katılımcıları şahsi ve vakıf adına saygıyla selamladığını ifade etti. 


Dhaka Üniversitesi'nin rektörü Prof.Dr. Mohammed Akhtaruzzaman da kısa bir konuşma yaptı. "Türkiye’ye gelmekten ve Türk kardeşlerinin misafirperveliğinden çok etkilendiklerini" ifade eden Dr. Mohammed Akhtaruzzaman "Üstad Said Nursi’nin insanlığa yararlı görüş ve prensiplerini araştırmaktan ve öğrenmekten büyük mutluluk duyduklarını ve benzer ilmi faaliyetlere kendi üniversitesinde ev sahipliği yapmaktan mutlu olacaklarını ve Risale-i Nur ve Üstad Said Nursi’nin görüş ve düşüncelerini üniversitesinde bazı bölümlerin müfredatlarına katmak istediklerini" ifade etti.

 

 

Bu konuşmanın ardından sırasıyla Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Fırıncı Ağabey, Dhaka Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mohammed Akhtaruzzaman, Vakfın İcra Kurulu Başkanı Said Yüce, misafirlerden Ahmet Tanyeli Ağabey ve Prof.Dr. Ma’mun Jarrar hoca katılımcılara sertifikalarını takdim etti.