3. Uluslarası STK Fuarına Katıldık

19.11.2018


İslam Dünyası STK’ları Birliği (İDSB) ve Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı’nın (TGTV) iş birliği ve İBB desteğiyle düzenlenen 3. Uluslararası STK Fuarı 17-18 Kasım tarihleri arasında Yenikapı Avrasya Gösteri ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.


Kur’an tilaveti ile başlayan Fuarın açılış programı İDSB başkanı Av. Ali Kurt ile Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Başkanı Av. Hamza Akbulut’un konuşmaları ile devam etti. Konuşmalarda hayır hizmeti ile uğraşan vakıflar için “merhametin ete ve kemiğe bürünmüş halidir” tavsifi yapıldı ve İslam medeniyetinin bir vakıflar medeniyeti olduğu dile getirildi. İslam dünyasının pek çok meselesinin olduğu ve daha güçlü ve işbirliği halindeki vakıflar ile bunların üstesinden gelinebileceği vurgulandı.


STK’lar arasında istişari bir zeminin oluşması için çalıştayların yapıldığı fuar süresince, bu hedef doğrultusunda STK’ların bizatihi kendileri arasında istişareler ve tanışmalar meydana geldi, sürdürülebilir bir ilişki ve işbirliğinin kurulmasına çalışıldı. Bu arada ziyaretçiler de fuarı gezip bilgi aldı.


İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ve Barla Platformu bu fuara ilk kez katıldı ve fuar süresince Vakfımızın standında, vakfın faaliyetlerini anlatan Türkçe, Arapça ve İngilizce broşür ve küçük risaleler, Üstad Bediüzzaman Said Nursi ve Risale-i Nur’u tanıtıcı kitaplar, İİKV Tanıtım Katalogları, En-Nur ve Katre dergileri ve diğer yayınlar hem sergilendi hem de ziyaretçi ve katılımcılara hediye edildi.


Fuarda İİKV ve Barla Platformuna ait standta görev alan vakıf çalışanları Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak fuara katılan yerli ve yabancı ülkelerden gelen STK’ları tanımaya gayret ettiler. Vakfımızı ve faaliyetlerini tanıttılar, Üstad Bediüzzaman ve Risale-i Nur’u anlattılar ve varsa yapılabilecek ortak faaliyetler hakkında görüş alışverişinde bulundular. Vakıf çalışanlarının tanıştığı ve görüştüğü kuruluşlar daha çok eğitim ve kültür sahasında faaliyet gösteren ve Afrika ‘dan Tunus, Sudan ve Gana; Ortadoğu’dan Yemen ve Ürdün, Asya ve Güneydoğu Asya’dan Pakistan, Bangladeş, Sri Lanka, Malezya ve Endonezya gibi ülkelerden gelen kuruluşlardı.

Görüştüğümüz çoğu kuruluş mensupları Üstad Bediüzzaman’ı ve Risale-i Nuru duyduklarını ve bir kısmı da ülkelerinden ve Türkiye’den Nur talebelerini tanıdıklarını veya irtibat halinde olduklarını söylediler.